بلاگ

پالس اکسیمتر چیست و چه کاربردی دارد؟

پالس اکسیمتر چیست و چه کاربردی دارد؟ 

همان‌طور که ممکن است همه شما نیز تجربه کرده باشید و یا در محیط اطراف خود دیده باشید اکثر بیماران در منزل و خانه ‌ها نگهداری می‌شوند‌‌‌. برای مراقبت  از این نوع بیماران به ابزار و وسایل مختلفی مانند تب سنج ، پالس اکسیمتر، و غیره  نیاز داریم. این ابزار ها برای کسانی که در خانه ‌های خود بیمار دارند و همچنین حتی بیمارستان ها بسیار ضروری و مفید است. شما با استفاده از این ابزار می‌توانید به راحتی شرایط عمومی بیمار خود را زیر نظر بگیرید تا در صورت بروز هر‌ گونه مشکل حاد و یا عادی بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید و جان بیماران خود را حفظ نمایید.

استفاده از پالس‌اکسیمتر برای تشخیص وضعیت خطرناکی به نام “هیپوکسی خاموش” (افت سطح اکسیژن) توصیه می‌شود. دستگاه پالس اکسی‌متر برای اندازه‌گیری میزان اکسیژن موجود در خون استفاده می‌شود. پالس اکسی‌متر یک وسیله پزشکی کوچک است که ضربان قلب و میزان اشباع اکسیژن خون را اندازه‌گیری می‌کند. در واقع این دستگاه ها مشخص میکنند که آیا قلب به درستی کار پمپاژ خون را انجام میدهد و اکسیژن به نواحی مختلف بدن میرسد یا خیر. 

میزان اکسیژن در پالس اکسی‌متر معمولی بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد است و هر میزانی که کمتر از ۹۰ درصد باشد پایین یا هایپوکسی حساب می‌شود. پالس اکسیمتر برای مواردی مانند نارسایی های قلبی، اختلالات وراثتی قلب، آسم، ذات الریه، کرونا، سرطان ریه و آنمی یا کم خونی مناسب هستند.

هر بار که قلب شما می‌تپد، خون با فشار زیاد به بدن منتقل می‌شود (به همین دلیل به ضربان قلب «نبض» می‌گویند). پالس اکسی‌متر با به‌کارگیری نور این حرکت را تشخیص می‌دهد و ضربان قلب را در هر دقیقه محاسبه می‌کند.

پالس اکسی‌متر تعداد گلبول‌های قرمز روشن را با سلول‌های قرمز تیره مقایسه می‌کند تا سطح اشباع اکسیژن خون را به درصد محاسبه ‌کند. بنابراین، برای مثال، ۹۹ درصد به این معنی است که فقط یک درصد از سلول‌های خون موجود در جریان خون بدون اکسیژن هستند.

پالس اکسی‌متر نیز مانند سایر تجهیزات پزشکی انواع مختلفی دارد. طی مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ درباره پالس اکسی‌مترهای ارزان انجام گرفت روشن شد که چند مدل از این دستگاه‌ها اعداد نادرستی را نشان می‌دهند و به همین دلیل هنگام خرید خود دقت کنید تا خریدی ایمن و با کیفیت داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + شانزده =